روش­‌های درمان اختلالات بویایی

درمان حس بویایی با دارو

 

آیا کم شدن حس بویایی در کرونا شایع است؟

آیا حس بویایی و چشایی بعد از کرونا برمی گردد؟

مدت زمان برگشت حس بویایی بعد از کرونا چقدر است؟

بهبود حس بویایی وچشایی بعد از کرونا چگونه است؟

 

 

درمان بویایی بعد از کرونا چیست؟

پاسخ به سوال بالا روش تمرین بویایی یا اولفکترین میباشد .

 

 

اما

اولفکترین چیست؟چگونه به بازگشت حس بویایی کمک میکند؟

اولفکترین

اولفکترین، یک کیت درمان حس بویایی به روش «تمرین بویایی» است که در آن ۴ ماده معطر با ترکیب مشخص وجود دارند. این چهار ماده، سر رده­ هرم بویایی و شامل بوهای گلی، میوه‌­ای، ادویه‌­ای و صمغی می‌­باشند. دستورالعمل استفاده از این کیت در داخل بسته­‌بندی آن قرار داده شده است. بیماران دارای آسم یا آلرژی می­‌بایست آن­ را حتماً تحت نظر پزشک استفاده نمایند. توصیه می­‌شود قبل از شروع درمان، حس بویایی بیمار با استفاده از « تست بویایی کامل » مورد ارزیابی قرارگیرد و پس از اتمام دوره درمان (۱۲ هفته)، مجدداً تست بویایی انجام شود تا میزان بهبود حس بویایی بیمار مشخص شود.

اولفکترین

تمرین بویایی

تمرین بویایی  یک روش جدید و بی­‌خطر در درمان حس بویایی است. تحقیقات نشان می­‌دهند که حس بویایی انسان توانایی ترمیم و بهبود دارد و قرارگیری در معرض برخی بوها به صورت مداوم می‌­تواند به بازیابی، تقویت و درمان حس بویایی کمک کند. در این روش فرد به صورت مداوم و کوتاه مدت در معرض بوهای خاص در یک دوره زمانی قرار می­‌گیرد. به این ترتیب وقتی که نورون­‌های گیرنده­‌ی بویایی ترمیم و بازسازی می­‌شوند، بوها می­‌توانند جهت گیری مناسب را در آنها ایجاد نمایند.

تست بویایی کامل

این آزمون به صورت یک کیت حاوی ۲۴ نوع بوی مختلف در هشت دسته­‌ی عطری، میوه‌­ای، نعنایی، تند، شیرین، ترش، چوبی و زننده می‌باشد و با استفاده از آن می‌­توان توانایی افراد در افتراق بوهای مختلف را ارزیابی نمود.

نتیجه‌ی تست بویایی

نتیجه‌ی تست به صورت یک عدد از صفر تا ۲۴ گزارش می­‌شود و عملکرد حس بویایی را در محدوده نرموسمی، آنوسمی، هیپوسمی (میکروسمی) شدید و خفیف مشخص می­‌نماید.

انجام این تست بسیار ساده است و به صورت خود آزمون نیز قابل انجام است. مدت زمان انجام تست برای کاربر غیرحرفه‌­ای کمتر از ۱۲ دقیقه است.

آزمون تشخیص بویایی ایران (تست کامل)

بویایی بعد از کرونا

با توجه به افزایش ناگهانی و قابل توجه تعداد افرادی که در ماه های اخیر و پس از شیوع پاندمی کووید-۱۹، بصورت ناگهانی دچار اختلالات بویایی(کاهش یا از دست دادن کامل بویایی) گشته اند لذا سازمان بهداشت جهانی این علامت را بعنوان یکی از نشانه های بیماری کووید-۱۹ در نظر گرفته است.

طبق خود اظهاری های انجام شده توسط این بیماران مشخص شده است که با گذشت بیش از ۵ماه از شروع علائم اختلال بویایی در آنها، نه تنها هیچگونه بهبودی در وضعیت بویایی آنان حاصل نشده است، بلکه به تازگی دچار اختلالی بنام دیزوسمی نیز گردیده اند. منظور از دیزوسمی اختلال تشخیص بو در افراد میباشد، بگونه ای که تمام بوها/مزه ها بصورت موارد زیر حس میشوند:

مزه فلز بویی مانند عطر
بویی مانند مواد شوینده بو تعفن و بسیار آزار دهنده

 

از آنجا که اختلالات ذکر شده تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی این افراد داشته است و برخی از آنان از بازگشت بویایی خود به حالت اولیه ناامید گشته اند، لذا شرکت صباتجهیز سبلان با همراهی تیم متخصصان بیمارستان امیراعلم تهران، بر آن آمدند که با ارائه روش تمرین بویایی( olfactory training) به روند بهبود و درمان این بیماران کمک نمایند.

فرم پرسشنامه بیماران بویایی و کرونا

همراه گرامی با پاسخ به سوالات پرسشنامه بالا علاوه بر کمک به کادر درمان و پژوهشگران به سایر بیماران نیز کمک نمایید تا مسیر بیماری را سریعتر و آسان تر طی نمایند.

درمان کربویی چیست؟

درمان حس بویایی و چشایی در کرونا

سایر علل نداشتن حس بویایی و چشایی و یا اختلال در آنها عبارتند از:

ضربه به سر

سیگار کشیدن سالخوردگی

عفونت­‌های دستگاه تنفس فوقانی

جراحی­‌های زیبایی یا بازسازی بینی (مانند رینوپلاستی باز)

مداخلات درمانزاد (مانند سپتوپلاستی، رینوپلاستی، توربینکتومی و پرتو درمانی)

بیماری­‌های نورودژنراتیو (مانند آلزایمر، پارکینسون و ام- اس)

بیماری­‌های بینی و سینوس­‌های پارانازال مانند پولیپ و التهاب مزمن مجاری بینی یا سینوس (مانند رینیت، سینوزیت و رینوسینوزیت)

.

 

درمان حس بویایی با دارو

انواع اختلالات بویایی

  • از دست دادن ناقص حس بویایی ( آنوسمی جزئی، هایپوسمی یا میکروسمی ) باشند.
  • دیزوسمی نوعی اختلال کیفی است که در آن تحریف بو اتفاق می­‌افتد، به عنوان مثال فرد در حال بو کشیدن گل، بوی تخم مرغ گندیده را حس می‌­کند. 

 

انواع اختلالات بویایی

 علل ریشه‌­ای اختلالات بویایی

برطرف کردن علل ریشه­‌ای اختلالات بویایی مانند استعمال دخانیات، بیماری­‌های سیستمیک و موضعی و مصرف داروهای خاصی که باعث بروز اختلالات بویایی می­‌شوند، می­‌تواند منجر به بهبود وضعیت بویایی شود. برای مثال سیژرهای لوب تمپورال، میگرن، ناهنجاری­‌های روانی و بیماری­‌های متابولیک می­‌توانند باعث ایجاد اختلالات بویایی شوند. با رفع این علل، عملکرد حس بویایی بهبود می‌­یابد. مستندات محدودی حاکی از آن است که حس بویایی در برخی از اختلالات ناشی از مواد سمی، بعد از قطع مواجهه با این مواد، بازیابی می­‌شود.

روش های تشخیص اختلالات بویایی و یا از دست رفتن حس بویایی

  •   روش­‌های الکتروفیزیولوژیکی مانند الکترواولفکتوگرام
  • روش­‌های تصویربرداری مانند اسپکت و فانکشنال ام- آر- آی 
  • روش­‌های سایکوفیزیکی مانند تست­‌های تشخیص بویایی  
  • روش­‌های سایکوفیزیولوژیکی مانند تغییرات کاردیووسکولار

برخلاف حواسی چون بینایی و شنوایی که عملکرد آنها با تکنولوژی های پیشرفته و دقت بسیار زیادی قابل ارزیابی می­باشد، تشخیص مشکلات حواس بویایی و چشایی اغلب بسیار دشوار است.

 

*از بین این روش­‌ها، تست­‌های تشخیص بویایی به عنوان روش‌­های دقیق، سریع و کم هزینه به طور گسترده در مراکز درمانی و تحقیقاتی دنیا مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

درمان‌ حس بویایی با دارو

موارد بازگشت و درمان حس بویایی با دارو در افرادی که دچار اختلالات بویایی پس از موارد زیر بوده اند بسیار نادر است:

مطالعات زیادی روی درمان اختلالات  حس بویایی با دارو، بویژه مصرف موضعی و سیستمیک داروهای استروئیدی انجام شده‌­اند. داروهای دیگر مانند جینکوبیلوبا و ویتامین B نیز به عنوان درمان­‌های مؤثر حس بویایی اثبات نشده‌­اند. هم‌­چنین ادعا شده‌است که داروی آلفا- لیپوئیک اسید می­‌تواند فقدان بویایی ناشی از عوامل ویروسی را بهبود دهد، اما روش تحقیق مربوط به این گزارش پلاسبو- کنترل نبوده‌­ است.

درمان‌ حس بویایی با دارو استروئید

گزارش‌­ها نشان می­‌دهند مصرف سیستمیک استروئیدها ممکن است اختلالات بویایی ایدیوپاتیک، ویروسی یا اختلالات مربوط به مسیر بویایی را بهبود دهد. به طور کلی مصرف استروئیدها به صورت سیستمیک برای درمان اختلالات بویایی، موثرتر از مصرف موضعی آن­‌هاست. دلیل این تفاوت به طور قطعی مشخص نیست، اما گزارش‌­های زیادی مبنی بر تأثیر ضعیف مصرف موضعی استروئیدها ارائه شده‌­اند. شاید دلیل این اثربخشی کم این باشد که تنها حجم کمی از استروئیدهای موضعی می­‌توانند به شکاف بویایی برسند و هم‌­چنین موضع التهاب ممکن است همیشه مخاط بویایی نباشد بلکه در صفحه‌­ی مشبک یا پیاز بویایی باشد.

مصرف سیستمیک استروئید

مصرف سیستمیک استروئیدها اگرچه می­‌تواند موثرتر باشد، اما در دراز مدت عوارض جانبی زیادی از جمله زخم معده، پوکی استخوان، دیابت و … به همراه دارد. یکی دیگر از مشکلات در مورد استفاده از استروئیدها در درمان اختلالات بویایی، عدم وجود یک دوز و بازه­‌ی زمانی تعریف­شده­‌ی استاندارد برای تجویز است. بنابراین با توجه به تمامی موارد ذکرشده، استفاده از استروئیدها نمی­‌تواند به­‌عنوان یک روش درمانی استاندارد برای درمان اختلالات بویایی باشد.

درمان حس بویایی در اثر سرماخوردگی  درمان حس بویایی و چشایی در کرونا درمان حس چشایی

درمان‌ بویایی با روی

یکی دیگر از داروهای مورد مطالعه برای درمان اختلالات بویایی “روی” و ترکیبات آن است. کمبود روی می­‌تواند یکی از فاکتورهای احتمالی ایجاد هایپوسمی باشد. بنابراین تعدادی از مطالعات بر روی مصرف این ماده به صورت سیستمیک و موضعی برای درمان اختلالات بویایی متمرکز شده‌­اند. اما متأسفانه نتایج چندان امیدوار کننده نبوده‌­است. برخی از مطالعات عدم تأثیر درمانی سولفات روی را نشان می‌­دهند. هم‌چنین در یک مطالعه گزارش شده­‌است که استفاده­‌ی موضعی روی برای درمان اختلالات بویایی، منجر به آنوسمی دائمی می‌­شود.

درمان کربویی

اولفکترین مناسب ترین پاسخ برای سوالات زیر است

درمان حس چشایی در  سرماخوردگی

    درمان حس بویایی بعد از سرما خوردگی 

ارتباط بویایی و کرونا چیست؟

درمان حس بویایی و چشایی در کرونا

کمک به درمان کربویی و نداشتن حس بویایی

آیا  درمان حس بویایی با دارو ممکن است؟ 

درمان حس بویایی بعد از سرماخوردگی چیست؟

درمان کربویی چگونه است؟ 

درمان پاروسمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *