درمان خروپف شبانه

بررسی انواع خروپف-خروپف بینی

بررسی انواع خروپف-خروپف بینی

در اینجا به بررسی:

علت خروپف بینی ، راه های تشخیص و رفع خروپف بینی میپردازیم.

اگر در طول روز دچار دشواری در تنفس از بینی هستید و یا بعلت انحراف و گرفتگی بینی غالبا از دهان تنفس میکنید احتمال اینکه این مشکل را در هنگام خواب نیز داشته باشید بسیار زیاد است.

چرا علت خروپف و نوع آن مهم است؟

وجود مواردی که در بالا ذکر شد مانند انحراف بینی گرفتگی و…این احتمال که شما در طول خواب دچار تنگی نفس خروپف و در نهایت اختلال خواب باشید بسیار زیاد است.عدم تنفس مناسب از بینی مانع از اکسیژن رسانی مناسب و لازم در طول خواب گشته و لذا منجر به مواردی همچون :بیدار شدن های مکرر داشتن خواب سیک در نهایت اختلال در چرخه خواب میگردد که در نهایت بر چرخه بیداری و زندگی شما تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

آزمون خانگی جهت بررسی نوع خروپف:

Nose Snoring Test - Step One

گام اول:

روبرو آینه ایستاده و یکی از پره های بینی خود را مانند شکل با دست بسمت داخل و جداره بینی فشار دهید.(دقت کنید دهان شما در هنگام تست بسته میماند)دست خود را آهسته بردارید. آیا پره بینی همچنان به همان حالت مانده است؟ چنانچه پره بینی درهمان حال باقی مانده است به این معناست که جریان هوا داخل این بخش وجود ندارد و شما دچار انسداد راه هوایی بینی بوده و خروپف به این علت میباشد.

اینکار را بر روی هر دو پره بینی انجام دهید.

.

.

.

.

گام دوم:

Nose Snoring Test - Step Two

اینبار با ابزار کوچکی مانند گوش پاک کن یکی از پره های بینی خود را باز کرده(با احتیاط و به مقدار کم اینکار را انجام دهید).  پره دیگر بینی را مانند قدم اول با دست به داخل فشار دهید. چنانچه در این حالت بهتر نفس میکشید به این معنا میباشد که بخشی از راه هوایی بینی شما مسدود میباشد و احتمال ابتلا شما به خروپف ناشی از انسداد بینی بسیار زیاد است.

.

.

.

 

 

ابزارهای جدید ضدحروپف زیر برای افرادی که دچار این نوع خروپف میباشند توصیه میگردد:

دستگاه درمان خروپف نوزونت

نوزوونت ( Nose vents )، یکی از رایج ترین و پراستفاده ترین دستگاه های درمان خروپف است. به‌کاربردن این وسیله ضد خروپف برای افرادی که در خواب با دهان بسته نیز خروپف می‌نمایند، بسیار مؤثر است. دراین افراد، علت اصلی خروپف وجود مشکل در عبور جریان هوا از مجرای بینی است.  نوزونت به‌ راحتی در بینی قرارگرفته و با تسهیل عبور جریان هوایی از بینی و درنتیجه تنفس راحت‌تر، مانع خروپف شده و به خواب آرام و بی‌صدا کمک می‌کند. به کار بردن دستگاه ضد خروپف نوزونت از طریق به حداکثر رساندن جریان هوای درون مسیرهای هوایی بینی، سبب توقف فوری خروپف می‌شود.

چسب ضد خروپف

این دستگاه  درمان خروپف شبانه که به نامهای چسب بینی، نوار بینی، نوار ضد خروپف و یا نوار تخلیه بینی نیز شناخته می‌شود، یکی از راه های جدید درمان خروپف ،رفع خلط شبانه و بهبود کیفیت خواب افراد مبتلا به خروپف “بدون استفاده از دارو” است. نوار بینی از موادی انعطاف پذیر و شبه فنری ساخته شده که دقیقا بالای سوراخ بینی قرار گرفته و بدلیل چسبندگی خود کاملا برروی بینی تثبیت می‌شود. این چسب ضدخروپف به دلیل تمایل به بازگشت به حالت اولیه، سوراخ‌های بینی را به بالا کشیده و راه هوایی را باز نگه می دارد. درنتیجه، سینوس های ملتهب باز شده و تنفس آسان‌ تر می‌گردد. نوارهای بینی به رفع خلط های بینی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و یا انحراف تیغه میانی بینی (سپتوم) کمک کرده و خروپف ناشی از خلط بینی شبانه را کاهش می‌دهد. این چسب ها بعنوان یکی از ابزار های  جدید درمان خروپف مورد استفاده قرار میگیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *