روش های ارزیابی اختلالات عصبی و نوروپاتی

روش های ارزیابی اختلالات عصبی و نوروپاتی

سودوموتور از فیبرهای عصبی سمپاتیک پست گانگلیونیک است که باعث تحریک غدد تعریق شود. از آنجا که آسیب دیدگی سودوموتور در طی سطوح ابتدایی بیماری نوروپاتی دیابتی مشاهده می­شود، بررسی میزان تخریب اعصاب سودوموتور از اولین شاخص ­ها در نوروپاتی دیابتی است.

روش های ارزیابی اختلالات عصبی و نوروپاتی

اهمیت تشخیص زودهنگام نوروپاتی دیابتی به دلیل اینکه نوروپاتی دیابتی باعث بروز ایجاد نوروپاتی قلبی، اختلالات گوارشی، مثانه و قوای جنسی می­شود، دارای اهمیت فراوانی است. با استفاده از دستگاه سودواسکن می­توان نرخ تعریق را از نواحی مشخص (چهار ناحیه (3تا از پا و یکی از دست)) در حضور تحریک و یا بدون تحریک برای تعیین و میزان آسیب­ دیدگی اعصاب سودوموتور ثبت نمود. به عبارتی هر بیماری دیگر که باعث آسیب زدن به اعصاب سودوموتور شود، با این دستگاه امکان ارزیابی وجود دارد. این دستگاه دارای سیلندر خشک­ کن برای حذف رطوبت هوا و بالا بردن دقت می­باشد. با توجه به شکل زیر که سطوح مختلف بیماری را از سلامت تا نوروپاتی کامل نشان می­دهد، خروجی این دستگاه قابل تفسیر است:

روش های ارزیابی اختلالات عصبی و نوروپاتی روش های ارزیابی اختلالات عصبی و نوروپاتی

در شکل A، الگوی تعریق نرمال در یک فرد سالم را نشان می­دهد. در شکل B، الگوی تعریق در یک فرد با نوروپاتی دیابتی را نشان می­دهد (الگو تغییر یافته به صورت کاهش تعریق در نواحی جوراب ساق بلند و دستکش است). پس اندازه­ گیری  تعریق در این نواحی به تشخیص اولیه نوروپاتی دیابتی و اختلالات سودوموتور کمک می­کند.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] پاسخ رفلکس های عمقی می تواند به دلیل اختلال در عملکرد نورون های […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *