دستگاه های تمرین تنفسی

دستگاه های تمرین تنفسی

بسیاری از افراد دچار بیماری های ریوی مانند COPD،cystic fibrosis بعلت وجود ترشحات در راه هوایی دچار دشواری در تنفس میگردند که در طول زمان به ضعیف شدن سیستم ریوی منجر میگردد، لذا جهت جداشدن این ترشحات و جلوگیری از تضعیف ریه دستگاه هایی تحت عنوان دستگاه های تمرین تنفسی، جهت فیزیوتراپی ریه بکار گرفته میشوند.این روش ها امروزه تاحدودی جایگزین روشهای قدیمی تر مانند قراردادن لوله های درناژ شده اند.

گروهی از این دستگاه ها که به آنها خواهیم پرداخت با نام Oscillatory devices (دستگاه های نوسانی ) شناخته میشوند.

انواع دستگاه های نوسانی:

Flutter:

دستگاه فلاتر یک وسیله پایپ مانند است که داخل آن توپ (ها) چگالی  از جنس استنیس استیل وجود دارند ،سر دیگر آن لوله دهانی وجود دارد که در دهان بیمار قرار میگیرد،درطی بازدم های متوالی بیمار باید سعی در بالا بردن توپ کند ،در طی این تلاش تنفسی تدریجا ترشحات چسبیده به دیواره های ریه و راه های هوایی جدا میشوند.

تمرین تنفسی

Hfcwo (جلیقه فرکانس )

 جلیقه فرکانس یا ABI VEST نیازی به همراهی بیمار ندارد.این جلیقه از یک سمت به دستگاهی (ژنراتوری که پالس را با فرکانس بالا ارسال میکند) و بدین صورت باعث پر و خالی شدن جلیقه میگردد .پر و خالی شدن این جلیقه باعث فشار به قفسه سینه شده،دراثر این فشار ترشحات از محل چسبیدگی جدا میگردند.

تمرین تنفسی

Mechanical Percussor

این وسیله عملکردی مانند دَق کردن بر روی قفسه سینه دارد.Mechanical percussor با ایجاد  انرژی جنبشی بصورت متوالی بر روی توراکس باعث جداشدن ترشح از ریه میگردد.

تمرین تنفسی

آشنایی با دستگاه تمرین تنفسی اسپیرومتری تشویقی

اسپیرومتری تشویقی سه توپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *