خواب پریشی

پاراسومنیا یا خواب پریشی( پارت اول)

خواب پریشی چیست؟ 

خواب پریشی چه خطراتی را بهمراه دارد؟

ابزاری جهت کاهش و یا رفع اختلالات خوابی که در ادامه بیان میشود وجوددارد؟

.

خواب پریشی

خواب پریشی به گروهی از اختلالات خواب اطلاق میشودکه شامل اتفاقها یا تجارب ناخواسته طی خواب ، هنگام به خواب رفتن و از خواب بیدار شدن است. پاراسومنیا( parasomnia) یا خواب پریشی ممکن است شامل تکان ها، رفتارها، احساسات، ادراکات و رویاهای غیرعادی هنگام خواب باشد. گرچه گاهی این رفتارها پیچیده و برای دیگران حاوی معانی مختلفند، شخصی که خواب است درخلال آنها از خواب نپریده و عموما خاطره ای نیز ازآن ندارد. افراد دچار پاراسومنیا یا خواب پریشی با دشواری در به خواب رفتن مواجهند.

  Confusional Arousal یا اختلال در بیدارشدن

اختلال در بیدارشدن اختلالی از دسته اختلالات خواب پریشی است که باعث می شود فرد پس از بیداری گیج بوده یا رفتارهای غیرعادی داشته باشد، مثلا نداند کجاست و چه میکند. رفتارهای غیرعادی اختلال در بیدارشدن شامل کندشدن تکلم، تفکر مشکل دار و گیج شده، حافظه ضعیف و واکنش های کند به سوالات و درخواستها باشد.

عارضه اختلال در بیدارشدن سبب میشود تا فرد با داشتن ذهنی مشوش و مبهم بیدار بنظر برسد. این حالت معمولا هنگامی آغازمیشود که دیگران با تکانهای فیزیکی شخص را بیدار کرده باشند. راه رفتن در خواب یا فریاد زدن درافراد دچار عارضه اختلال در بیدارشدن رایج است، برخی دیگر دندان قروچه داشته و این حالات میتواند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. افراد دچار اختلال در بیدارشدن عموما این حرکات را بخاطر نمیاورند.

اختلال در بیدارشدن غالباطی مرحله موج آهسته( Slow-wave) در خواب رخ میدهد و دریک سوم ابتدایی شب بیشترین شیوع را دارد، هرچند گاهی دیرتر یا حتی طی چرت روزانه نیز رخ میدهد. یکی ازانواع اختلال در بیدارشدن، “اینرسی خواب صبح حاد” نام دارد که میان نوجوانان و بزرگسالان رخ داده و بعضا آن را “مستی یا خماری خواب” نیز مینامند و تفاوت آن با نوع معمول اختلال در بیدارشدن، وقوع این حالات صبح و پس از بیدار شدن است که گاها تا چند سال نیز طول میکشد.

اختلال در بیدارشدن کودکان ممکن است والدین را بترساند، چراکه عموما کودکان دچار اختلال در بیدارشدن پس از بیداری گیج بوده و مدتی به والدین خود زل میزنند و شاید حتی عصبی و آژیته باشند. درمیان کودکان این حالات اغلب۵ تا ۱۵ دقیقه طول کشیده، معمولا بی ضرر بوده و پس از ۵سالگی پایان می‌یابد، هرچند ممکن است برخی از این کودکان هنگام نوجوانی در خواب راه بروند.

راه رفتن در خواب

راه رفتن در خواب ، خواب گردی یا somnambulism نوعی از اختلالات خواب پریشی است که درآن فرد حین خواب از تخت خود بلند شده و حرکت میکندکه البته میتواند با یک سری حرکات پیچیده تر نیز همراه باشد؛ مثلا: بخاطر کابوسی که دیده با شتاب از خانه فرار کند، هنگام فرار فریاد کشیده یا صحبت کند. مردمک چشم شخص مبتلا به اختلال راه رفتن در خواب معمولا گشاد و نگاهش حالت زجاجی دارد وحتی ممکن است مبادرت به انجام کارهایی ورزد که اغلب طی شب انجام نمیگیرند یابه فردی که قصد بیدار کردنش را دارد، حمله کند.

خواب پریشی

اختلال وحشت خواب یا هراس شبانه

اختلال وحشت خواب یا  هراس شبانه نوع دیگری از خواب پریشی است که درنوع معمول آن فرد نیمه شب جیغ کشیده و فریادهایی خواهد زد که اکثرا برای دیگران غیرقابل فهم است. وحشت خواب میتواند با گشاد شدن مردمک ها و تپش قلب و عرق کردن و تنفس سخت نیز همراه باشد. این افراد اغلب به صدا واکنش نداشته و بیدار کردن آنها برای اطرافیان دشوار خواهدبود. پس از بیداری معمولا خاطره ای از آنچه درحال رخ دادن بوده ندارند. اختلال وحشت خواب معمولا دریک سوم ابتدایی شب رخ می‌دهد.

خواب پریشی

اختلال پرخوری در خواب

افراد مبتلابه اختلال پرخوری در خواب( NS-RED) معمولا حین شب چندین بار بیدار شده و چیزی خورده یا مینوشند. این رفتار خارج از کنترل آنهاست و عموما چیزی ازآن بخاطر نمیاورند. بیدار کردن مبتلایان به اختلال پرخوری در خواب، حین خوردن بسیار دشوار بوده و با عصبانیت و مقاومت همراهست. طول یک راند اختلال پرخوری در خواب اغلب به کوتاهی ۱۰ دقیقه ست، یعنی زمان لازم برای رسیدن به آشپزخانه و بازگشت به تختخواب. مشکلات موجود اختلال پرخوری در خواب عبارتنداز:

  • خوردن فرمهای عجیب غذایی مانند دانه قهوه و…
  • خوردن یا نوشیدن مواد سمی مانند مواد شوینده
  • خوردن غذاهایی که بیمار بدانها آلرژی دارد
  • کلسترول بالا، اضافه وزن و چاقی
  • بی اشتهایی طی روز
  • درد معده

خواب پریشی

اختلال رفتار خواب REM

در این نوع از اختلال خواب، شخص متناسب با رویایی که میبیند، حرکت دارد. برخی آن را با اختلال وحشت خواب یا راه رفتن در خواب اشتباه می گیرند؛ تفاوت آنها اینست که فرد دچار اختلال رفتار خواب  REM را می توان به آسانی بیدار کرد و معمولا با جزییات کامل بیاد دارد که چه دیده و جزییات خواب با رفتار غیر طبیعی او همخوانی دارند. این رفتارها شامل فریاد زدن، دشنام دادن، تکان دادن دست و پا، چنگ زدن، مشت زدن، لگد زدن و یا پریدن اند. مثلا ممکن است بیمار خواب ببیند کسی به تو حمله میکند و از تخت پریده و به بیرون بدود.

این اختلال طی فاز حرکت سریع چشم در خواب یا REM رخ میدهندکه هر ۱٫۵-۲ ساعت طی شب تکرار میشود. اختلال رفتار خواب REM  به تنهایی سبب خواب آلودگی فرد نمیشود، اما ممکن است با سایر اختلالات خواب  مانند آپنه خواب، اختلال حرکت تناوبی دست و پا و نارکولپسی همراه باشد. اختلال رفتار خواب REM  یک اختلال فیزیولوژیک و پزشکی است، نه روانپزشکی. بیماران مبتلابه اختلال رفتار خواب REM معمولا روان سالمی دارند.

حرف زدن در خواب یا somniloquy

حرف زدن در خواب نیز در زمره اختلالات خواب پریشی قرارمیگیرد و بدان خواب گفتاری نیز میگویند. اختلال حرف زدن در خواب هنگامی رخ میدهدکه فرد با صدای بلند طی خواب صحبت کرده وحتی ممکن است دیگران متوجه حرفهای آنها نشوند. اختلال حرف زدن در خواب معمولا ضرری برای فرد ندارد، اما ممکن است بعضا اهانت آمیز بوده ویا فرد حرفهایی بزندکه هنگام هشیاری تمایلی به گفتن آنها نخواهد داشت.

اختلال حرف زدن در خواب ممکن است طی هر فاز خواب رخ دهد و هنوز واضح نیست آیابه رویایی که فرد میبیند ارتباطی دارد یا خیر. حرف زدن در خواب اختلالی رایج شامل حدود ۵۰% کودکان و ۵% بزرگسالان بوده و بین زنان و مردان به یک اندازه شیوع دارد.

خواب پریشی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *