,

آپنه خواب و چاقی

آپنه خواب منجر به چاقی میگردد یا چاقی آپنه خواب را بوجود می آورد؟

تحقیقات گذشته نشان دهنده این مطلب میباشد که چاقی و اضافه وزن منجر به ایجاد یک لایه چربی بر روی عضلات گلو گشته و راه هوایی را باریک میکند و لذا آپنه انسدادی خواب را بوجود میاورد از اینرو توصیه میگردد افراد چاق دارای آپنه خواب، با کاهش وزن میتوانند میزان وقفه های تنفسی را بشکل جشمگیری کاهش دهند. اما این افراد اغلب بیان میدارند که با وجود رژیم های سخت و ورزش مداوم قادر به کاهش وزن نمیباشند و حتی در بسیاری از موارد وزن آنها افزایش نیز میبابد.

تحقیقات نشان دهنده این مطلب میباشد که آپنه خواب با ایجاد کمبود اکسیژن در بدن منجر به معضلاتی از جمله  استرس اکسیداتیو استرس اکسیداتیو  که منجر به برهم خوردن تعادل آنتی اکسیدان های داخل بدن و رادیکال های آزاد که منجر به آسیب به بافت های چربی و پروتئین ها میگردد  سندرم پرکاری سمپاتیکی که منجر به کاهش مزمن جریان خون و کاهش مزمن اکسیژن رسانی به بافت ها میگردد. اختلال در سوخت و ساز بدن میگردد که آنها تاثیر مستقیمی بر چاقی و اضافه وزن خواهند داشت.

آیا راهی برای کاهش آپنه خواب و کاهش وزن وجود دارد؟

با توجه به مسائل بالا یکی از راه های کاهش آپنه انسدادی در خواب و به تبع آن کاهش وزن استفاده از ابزار های ضد خرروپف میباشد. این ابزار ها باز کردن راه های هوایی بخصوص راه هوایی گلو میتوانند تا حد زیادی منجر به کاهش آپنه خواب و در نتیجه تنظیم سیکل خواب و بیداری گردند.

اطلاعات بیشتر در زمینه ابزارهای درمان جدید خروپف

دو درمان  کمکی موثر و جدید در این زمینه پلاک خروپف و زبانگیر ضدخروپف میباشد:

 

پلاک ضدخروپف

پلاک ضد خروپف (Anti snore mouthpiece) که با نام دهانی ضدخروپف نیز شناخته میشود ، وسیله ایست که با هدایت آرام فک پایین به جلو، راه هوایی را باز نگه داشته و ویبریشن ایجاد شده (علت اصلی خروپف) را از بین می‌برد. این وسیله بعنوان یکی از جدیدترین ابزار درمان خروپف مورد استفاده قرار میگیرد.

پلاک ضد خروپف

دستگاه ضد خروپف زبان گیر

در برخی افراد علت خروپف شبانه و حتی آپنه خواب افتادن زبان در گلو و مسدود شدن راه هوایی میباشد.لذا زبان گیر یا نگهدارنده زبان علاوه بر درمان خروپف و کاهش آن ، به درمان آپنه تنفسی ضعیف تا متوسط نیز کمک میکند. بدین ترتیب که به آرامی زبان را به جلو رانده و از افتادن آن به عقب گلو و انسداد راه هوایی جلوگیری کرده و از این طریق به درمان خرخر کمک می کند.طراحی این وسیله جدید درمان خروپف بگونه ای بوده که بدون تاثیرپذیری از سایز و فرم دهان فرد قابل استفاده است. بعلاوه، بدلیل درگیر نکردن فک ، پس از استفاده درد یا ناراحتی فک را به دنبال ندارد.

زبان گیر ضد خروپف

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *